Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie i jest spożywana od wieków. Kofeina zawarta w kawie może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na Twoje zdrowie.

 

Kawa może pomóc Ci zachować czujność i koncentrację, a nawet zwiększyć wydajność fizyczną. Jednak zbyt duża ilość kofeiny może powodować nerwowość, niepokój i bezsenność. Kawa zawiera również przeciwutleniacze, które mogą chronić Twoje komórki przed uszkodzeniem. Związki te mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, cukrzyca i rak.

 

Kawa – ciekawostki

 

  • Picie kawy jest związane z niższym ryzykiem śmierci. W rzeczywistości, duży przegląd badań wykazał, że osoby pijące kawę miały 16% niższe ryzyko śmierci niż osoby, które nie piły kawy.

 

  • Kawa może również poprawić zdrowie mózgu. Badania sugerują, że osoby pijące kawę mają niższe ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i Parkinsona.

 

  • Kawa jest ogólnie bezpieczna do spożywania w umiarkowanych ilościach. Jednak niektórzy ludzie mogą być bardziej wrażliwi na jej działanie i mogą doświadczyć skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, rozstrój żołądka i szybkie tętno.

 

  • Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub masz jakieś schorzenia, powinieneś porozmawiać z lekarzem przed wypiciem kawy.

 

Kawa – kalorie

Kawa podnosi nieco ciśnienie i warto o tym pamiętać. Sama kawa to napój niezbyt kaloryczny. Jeśli jednak dodamy do niej bitą śmietanę, syropy czy cukier, to może mieć nawet 300 kcal. Warto też o tym pamiętać sięgając po kawy z sieciówek. Najlepsza kawa to czarna, niezbyt mocna, z dobrego ziarna. Kawa może być nieco kwaskowata – wszystko zależy od jej rodzaju. Warto szukać swojego smaku, jeśli lubi się pić poranną kawę.

Kawa – podsumowanie

Kawa to bardzo popularny napój, który spożywamy głównie wtedy, gdy jesteśmy senni i chcemy dodać sobie energii. Jest to napój znany od wieków. Jedni kawę kochają, inni jej nie lubią. Jedno jest pewne – kawa w nadmiarze nie służmy ponieważ może wypłukiwać ważne minerały.

Niemniej warto kawę spożywać, ponieważ dostarcza ona wiele przeciwutleniaczy. Nie ma jednej skali, ile kawy można wypić. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Każdy powinien ilość kawy dostosować do siebie i swojego zdrowia. Osoby z nadciśnieniem nie powinny pić jej w nadmiarze, a osoby z niskim, mogą wypić nieco więcej.

 

 

 

Artykuł przypisany do: