Kawa przeważnie pijana rano, ze względu na dużą zawartość kofeiny działa pobudzająco, ceniona jest za niesamowity smak i aromat poprawiający nastrój. Posiada również wiele cennych właściwości prozdrowotnych.

Krótka historia kawy

Kawa była już znana tysiąc lat przed naszą erą, do Europy dotarła dopiero w XVI wieku. Na początku nie była zbyt znana i niechętnie chciano po nią sięgać. Z czasem zaczęto ją pić jako substancja lecznicza i była sprzedawana jako lek w aptece.

W Polsce pojawiła się dopiero w XVII wieku, podawano ją bez żadnych dodatków, dopiero z czasem zaczęto używać różnego rodzaju przypraw.

Produkcja kawy

Kawa pochodzi z Afryki, występuje tam w postaci owoców kawowca, który z kolei występuje w postaci zielonego krzewu lub drzewa, jest ich kilkadziesiąt gatunków.

Produkcja zaczyna się od zebrania owoców czyli inaczej ziaren, które po wysuszeniu są palone i następnie mielone. Po zmieleniu można dopiero przygotowywać kawę.

Rodzaje kawy

Kawa występuje w czterech podstawowych rodzajach:

  • Kawa zielona – jest to ta sama kawa, jak w przypadku kawy czarnej, tylko po zebraniu ziarna nie są palone, stąd kolor zielony. Kawa ta jest bardzo dobra dla osób stosujących dietę, ponieważ ziarna zawierają kwas chlorogeniczny, który razem z kofeiną ułatwia utratę wagi, oprócz tego zielona kawa pobudza i ogranicza wchłanianie cukru z pożywienia.
  • Kawa palona – czyli podobnie jak kawa zielona, tylko dodatkowo ziarna są suszone, palone i na końcu mielone. Żeby kawa była dobrej jakości, istotny jest rodzaj krzewu, z którego zbierane są ziarna, rodzaj gleby, metoda zbierania i przechowywanie ziaren. Ponadto samo parzenie kawy jest dzisiaj prawdziwą sztuką.
  • Kawa mielona – posiada znacznie więcej substancji aktywnych od kawy rozpuszczalnej oraz posiada dwa razy więcej kofeiny. Kawa mielona nadaje się do określonych sposobów przygotowywana w zależności od składu, stopnia palenia i grubości mielenia. Różna metoda parzenia wymaga innego rodzaju zmielenia.
  • Kawa rozpuszczalna – produkuje się w procesie technologicznym, gdzie ziarna się suszy poprzez wymrażanie, dzięki czemu kawa ma postać kryształków, posiada mniej kofeiny niż tradycyjna kawa palona.

Metody podania

Najbardziej klasyczną i jednocześnie bazą do przygotowania innych kaw jest Espresso, podaje się ją w filiżance o pojemności 50 ml razem ze szklanką wody w celu przepłukania kubków smakowych przed pierwszym łykiem kawy.

Kolejnym rodzajem jest cappuccino, składa się z espresso, ciepłego mleka i mlecznej pianki. Podaje się ją w filiżankach o pojemności do 200 ml, z wierzchu posypuje się cynamonem.

Kawa z mlekiem czyli tradycyjne latte, to kolejny sposób przygotowania napoju kawowego. Przygotowuje się ją także z espresso i spienionego mleka.

Amerykańscy turyści szukający słabszej kawy ale w dużej wersji wynaleźli kawę o nazwie americano, jest to tradycyjne espresso rozcieńczone gorącą wodą.

Latte macchiato, to kolejna kawa z mlekiem, tu jednak ważne jest by najpierw do szklanki wlać mleko, a następnie wyłożyć delikatną piankę i na koniec wlać espresso. Na koniec można posypać kakao.

Właściwości kawy

Nie wykazano jednoznacznie by kawa miała wpływ na zdrowie, choć niektóre badania sugerują, że kawa posiada lecznicze właściwości. W każdym razie dzięki dużej zawartości kofeiny posiada właściwości pobudzające, jak również poprawia sprawność myślenia oraz zmniejsza zmęczenie fizyczne i psychiczne.

Kawa jest także częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji ciała, poprawia krążenie krwi i pomaga walczyć z tkanką tłuszczową. Poprawia wygląd skóry, redukuje cellulit, natomiast fusy można stosować jako peeling do ciała.

Oprócz tego miłośnicy kawy twierdzą, że zmniejsza ryzyko marskości wątroby, poprawia koncentrację i krążenie, ponadto zmniejsza ryzyko rozwoju kamicy żółciowej oraz zapobiega rozwojowi próchnicy.

 

Artykuł przypisany do: